Dług w Kruku

Firma windykacyjna Kruk

Kruk to niekwestionowany lider rynku obrotu wierzytelnościami w naszym kraju. Działają w Polsce od ponad 20 lat, a cała grupa to ponad 20 spółek, które oferują kompleksowe usługi w zakresie szeroko pojętych usług rynku finansowego. W portfelu Kruka znajdziemy takie spółki jak przykład Kruk S.A. (która zarządza całym procesem nabywania wierzytelności i obsluguje windykację polubowną), Wonga.pl – udzielająca pożyczek konusmentom, spółka Novum (udzielanie pożyczek klientom Kruka, którzy wcześniej spłacili swoje długi) czy też też Kancelaria Prawna Raven, która obsługuje proces windykacji sądowej czy też nadzoruje proces egzekucji komorniczej. Kruk jest również właścicielem firmy ERIF BIG – czyli popularlnej bazy dłuzników. Nas natomiast będzie interesował jeszcze inny podmiot (choć jego istnienie jest nierozerwalnie związane ze spółką Kruk S.A. i Kancelarią Raven) – Prokura Niestandaryzowany Fundusz Inwestcyjny Zamknięty. Zdajemy sobie sprawę, że ta nazwa może niewiele mówić, dlatego na początku wyjaśnimy Ci, czym jest niestandarazyowany fundusz inwestycyjny zamknięty.

Niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty – co to jest?

Definicję funduszu inwestycyjnego oraz sekurytyzacyjnego znajdziemy w ustawie o funduszach. Taki fundusz to osoba prawna, której przedmiotem działalności jest lokowanie zebranych pieniędzy w określone w ustawie o funduszach różnego rodzaju instrumenty finansowe. Inwestor, który wpłaca środki finansowe do funduszu, otrzymuje certyfikat inwestycyjny.

Czym się zajmuje fundusz sekurytyzacyjny?

Poprzez emisję takich certyfikatów fundusz gromadzi środki pieniężne, które może później przeznaczyć na nabycie różnego rodzaju wierzytelności (czyli na przykład długów z tytułu umów pożyczek czy też kredytów). Co fundusz robi z takimi wierzytelnościami? Albo windykuje dłużnika w celu odzyskania wierzytelności, albo dokonuje ich dalszego obrotu – oczywiście zawsze w celu osiągnięcia zysku.

Co to jest sekurytyzacja?

Sekurytyzacja to proces, w którym bank lub spółka pożyczkowa zamienia posiadane przez siebie wierzytelności (na przykład kredyty lub pożyczki konsumenckie) w papiery wartościowe, które potem przeznacza do sprzedaży.

Czym jest Prokura Niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny Zamknięty?

Mając już wiedzę na temat tego, czym jest fundusz inwestycyjny, Prokurę należąca do Kruka możemy opisać jako instytucję (przedsiębiorstwo) w którą zainwestował szereg inwestorów, by zarabiać na zakupionych wierzytelnościach.

Co stanowi zysk funduszu Prokury?

Oczywiście fundusz Prokura nie skupuje wierzytelności po ich nominalnej cenie. Jeśli posiadasz niespłacony dług w banku na kwotę dajmy na to 10 000 zł, to Prokura byc może zakupiła roszczenie o zwrot tego kredytu za kwotę 2000 zł. Czyli za 20% wartości długu (zazwyczaj portfel wierzytelności kosztuje od 5 do 25 % wartości nominalnej portfela). Ty natomiast będziesz musiał, jeśli nie podejmiesz stosownych kroków, spłacić do Kruka całość długu, czyli 10 000 zł. Kruk zarobi więc na tej inwestycji całe 8 000 zł! (mówiąc oczywiście w uproszczeniu, bowiem nie wchodzimy w szczegóły dotyczące podaktów od transkacji i od przychodu).

Dług w Kruku

Jakie wierzytelności skupuje Kruk poprzez fundusz Prokura?

Kruk kupuje wierzytelności zarówno wynikające z umów konsumenckich – na przykład konsumenckie pozyczki, zwane popularnie chwilówkami, czy też konsumenckie kredyty bankowe. W inwestycyjnym portfelu Kruka znajdziemy również wierzytelności hipoteczne, które kupowane są od banków (a także wierzytelności korporacyjne).

Prokura kupiła mój dług

Jeśli posiadasz sporą ilość długów, to najprawdopodobniej jeden z tych długów będzie prędzej czy później zakupiony przez fundusz Prokura. Podczas procesu polubownego, Kruk będzie dązył do tego, aby w jak najkrótszym okresie czasu odzyskać dochodzoną nalenożść. Wykorzystuje do tego kontakt z klientem przez wiele kanałów – możesz otrzymać telefon od konsultanta, z którym ustalisz warunki spłaty. Być może w Twojej skrzynce e-mail pojawi się e-mail z propozycją rozłożenia zadłużenia na raty. Gdy inne metody dotarcia do Ciebie zawiodą, do Twoich drzwi być może zapuka windykator. A jeśli i taki sposób nakłonienia Ciebie do spłaty zobowiązania nie przyniesie skutku, Kruk skieruje sprawę do postępowania sądowego.

Pozew od Kruka

Kolejnym etapem dochodzenia roszczenia przez Kruk będzie złożenie pozwu do sądu. Kruk prowadzi postępowania zarówno w elektronicznym postępowaniu upominawczym, jaki i w postępowaniu uproszczonym przed sądem właściwym ze wzgledu na miejsce zamieszkania dłużnika. Wszystko po to, aby uzyskać tytuł wykonawczy i zmusić dłużnika do spłaty na drodze przymusu państwowego (tak, możliwy jest komornik z wniosku Kruka).

Kruk w przypadku wierzytelności niezabezpieczonych hipotecznie nie składa apelacji w przypadku przegranej w sądzie (wygrana z Krukiem w całości przed sądem rejonowym oznacza, że dług znika).

Etap sądowy to najwyższy czas na to, aby podjąć kroki zmierzające ku redukcji Twojego zadłużenia w Kruku. Jeśli otzymasz pozew z Kruka i zobowiązanie do złożenia odpowiedzi (lub nakaz z terminem 14 dni na złożenie sprzeciwu), to nie ignoruj pisma z sądu. Mądrze poprowadzona obrona procesowa może w konsekwencji doprowadzić do tego, że Twoje zadłużenie wobec Kruka zniknie i nie będziesz musiał im wpłacać już żadnych pieniędzy.

Kruk windykacja – czy opłaca się podpisać ugodę z Krukiem?

Kruk posiada rozbudowane narzędzie online – platformę e-Kruk, gdzie klient może między innymi sprawdzić stan zadłużenia, czy też pdopisać ugodę, a nastepnie ją realizować. Jednakże sama decyzja o podpisaniu ugody, bez analizy Twojej sytuacji, może w konskewencji doprowadzić do tego, że uznasz zadłużenie, z którym mógłbyś skutecznie walczyć w sądzie. Fundusz Prokura kupuje wierzytelności wynikające z umów o kredyt konsumencki, które zastrzegają niekiedy ogromne prowizje. W sądzie rejonowym co takie prowizje zazwyczaj można anulować- zarzucając, iż nie wiążą one pożyczkodawcy jako klauzula niedozwolona (choć oczywiście nie jest to regułą).

Ugoda z firmą windykacyjną Kruk

Ugodę z firmą windykacyjną Kruk można podpisać nie tylko na etapie przedsądowym. Jeśli zaryzykujesz proces sądowy i niestety, ale taką sprawę przegrasz, to nie zamyka Ci to drogi ku temu, aby dogadać się z Krukiem. Nawet bowiem po wygranej sprawie w sądzie Kruk idzie na rękę klientowi i umożliwia spłatę zasądzonego roszczenia w ratach. Oczywiście roszczenia, które powiększone zostaje o należne dla funduszu Prokura koszty procesu – takie jak opłata za pozew czy też koszty zastępstwa procesowego.

Dług w Kruku. Jak możemy Ci pomóc?

Istnieje jeszcze jedna droga do definitywnego zamknięcia zadłużenia w Kruku. Jak już wspomnieliśmy, fundusz Prokura skupuje wierzytelności za ułamek ich wartości. Możesz więc spróbować wykupić swój dług nie za 100% wartości, ale za określony procent, który będzie satysfakcjonujący dla Kruka. Będzie to tak zwana sytuacja win-win, gdyż zarówno Kruk, jak i Ty, zarobicie na transakcji. Kruk – bo dostanie zwrot ceny uiszczonej za wierzytelność wraz z zyskiem, Ty natomiast bo zaoszczędzisz, ponieważ spłacisz mniej, niż wynosi wartość długu. Aby Kruk zgodził się na częściową spłatę zobowiązania, która zamknie Twoją sprawę, potrzeba będzie solidnie napisanego wniosku. W tym pomożemy Ci my – wystarczy, że umocujesz nas do działania w Twoim imieniu, a przeprowadzimy negocjacje z Krukiem zakończone sukcesem w postaci umorzenia części Twojego długu. Takie negocjacje są możliwe na każdym etapie, zarówno windykacji polubownej, jak i na etapie, gdy Twoje konto bankowe zajęte jest przez komornika.

Pomożemy Ci również oczywiście w sprawie sądowej, gdy otrzymasz nakaz zapłaty z sądu. Kancelaria z którą współpracujemy wygrywała z Krukiem w sądzie niezliczoną ilość razy, a długi naszych klientów redukowane były do zera. Oczywiście przychodziły też przegrane sprawy, ale negocjowaliśmy w imieniu klienta spłaty po zapadłym wyroku.

Sprawdzimy również, czy są podstawy do tego, by przywrócić Ci szansę do złożenia sprzeciwu w sprawie w której prowadzona jest już egzekucja komornicza. Nawet w przypadku skutecznie przeprowadzonej egzekucji komorniczej, jeśli uda się nam złożyć w Twoim imieniu sprzeciw, Kruk odda Ci wszystkie pobrane pieniądze!

Podchodzimy kompleksowo do spraw naszych klientów. Jeśli chciałbyś zacząć współpracę współpracę, opisz swoją sytuację używając do tego formularza do którego prowadzi łącze zamieszczone poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] działalności firm windykacyjnych i tylko nieliczni mogą sobie na to pozwolić (na przykład Kruk, który obsługuje fundusz Prokura). Dziwnym zbiegiem okoliczności, poważni gracze na rynku nie […]

trackback

[…] artykułu dowiesz się, jak wygrać z Krukiem – wiemy doskonale, jak poradzić sobie z roszczeniem wysuwanym przez Prokurę. Ostatecznie, kluczowym aspektem, który doprowadził do oddalenia powództwa, okazał się brak […]

trackback
11 miesięcy temu

[…] chodzi o kwestię podważenia roszczeń KRUK S.A. na etapie sądowym, warto zauważyć, że księgi rachunkowe banku lub funduszu, wyciągi z tych […]

trackback

[…] popartą naszym doświadczeniem, która wskaże Ci szanse na końcowy sukces. A o końcowym sukcesie w sprawie z Krukiem może przesądzić choćby najmniejszy szczegół.  To do Ciebie będzie należała decyzja o tym, […]

Skontaktuj się z nami