Wezwanie do zapłaty od KRUK SA: Cco powinieneś wiedzieć
KRUK S.A. to lider na rynku zarządzania długami. Przez prawie dwie dekady KRUK rozrósł się z małej firmy zatrudniającej mniej niż 20 osób w globalną grupę finansową, specjalizującą się szerokim zarządzaniu długami. Obecnie Grupa KRUK składa się z wielu firm oferujących szeroki zakres nowoczesnych zintegrowanych usług, dostosowanych do potrzeb i oczekiwań swoich partnerów w celu odzyskania należności.
Na masową skalę KRUK realizuje strategię skoncentrowaną na realizacji polubownego porozumienia z klientami, tj. dłużnikami, rozkładając spłatę ich długu na dogodne raty. Strategia ta jest wspierana przez kampanie medialne i ma na celu przekonanie dłużników do rozmów z Krukiem o warunkach spłaty. Biznes zarządzania długami jest wspierany przez kancelarię prawną Grupy KRUK, Kancelarię Prawną RAVEN. I to właśnie ta kancelaria złoży pozew do sądu, po tym, jak Kruk wezwie Cię do zapłaty długu, który został nabyty przez fundusz Prokura, obsługiwany przez KRUK S.A.
Jak radzić sobie z wezwaniem do zapłaty od KRUK SA?
Pierwszym krokiem jest zrozumienie, co oznacza otrzymane wezwanie. KRUK SA, jako nowy wierzyciel, wskazuje na umowę zawartą z pierwotnym wierzycielem jako podstawę swoich roszczeń. Informuje również, że działa w imieniu Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego (PROKURA), który nabył wierzytelność od pierwotnego wierzyciela. Dodatkowe informacje, które znajdziesz na wezwaniu do zapłaty, to kwota roszczenia wraz z wykazaniem jej składników a także możliwe opcje, które może podjąć dłużnik. Mianowicie – spłata całości zobowiązania lub podpisanie ugody raz płatności ratalne.
Trzecia opcja – obrona przed roszczeniem w sądzie
Kruk oczywiście nie napisze w wezwaniu do zapłaty, że masz możliwość obrony swoich praw w sądzie. Jeśli więc kwestionujesz swój rzekomy dług, to bardzo dobrym pomysłem jest oczekiwanie na pozew z sądu, a następnie złożenie merytorycznych zarzutów, które zredukują Twój dług, czasami nawet do okrągłego zera!
Jak podważyć roszczenia KRUK S.A. w sądzie?
Jeśli chodzi o kwestię podważenia roszczeń KRUK S.A. na etapie sądowym, warto zauważyć, że księgi rachunkowe banku lub funduszu, wyciągi z tych ksiąg podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku lub funduszu, nie mają mocy prawnej dokumentów urzędowych. Sąd nie może więc ustalać na podstawie ich treści jakichkolwiek okoliczności w sprawie, tym bardziej takich, które przesądzającą o zasadności stanowiska strony powodowej.
Zarzuty w trakcie postępowania sądowego
Aby wierzytelność mogła być przedmiotem przelewu, musi być w dostateczny sposób zindywidualizowana poprzez dokładne określenie stosunku zobowiązaniowego, z którego wynika. I tu też pojawia się pole do składania zarzutów. Często banki lub fundusze nie składają wraz z pozwem dokumentów, które jednoznacznie potwierdzałyby nabycie portfela wierzytelności. Istnieje dość ugruntowane stanowisko orzecznicze wskazujące na to, że dowodem potwierdzającym twierdzenia wierzyciela co do przejścia wierzytelności może być wyłącznie kompletna umowa cesji wierzytelności (z załącznikami) wraz z dokumentami poświadczającymi nastąpienie skutku rozporządzającego, czyli przeniesienia wierzytelności na nabywcę.
Co do możliwości podważenia kosztów pożyczki w sądzie, to masz prawo zakwestionować takie koszty w trakcie procesu sądowego. Może to obejmować sytuacje, gdy koszty pożyczki są nieproporcjonalnie wysokie w porównaniu udzielonej pożyczki, lub gdy pożyczkodawca nie dostarczył pełnej i jasnej informacji o wszystkich kosztach związanych z zawieraną umową.
Warto przypomnieć, że zgodnie z ogólną regułą dowodową postępowania cywilnego, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. W zasadzie ciężar dowodu spoczywa na powodzie – czyli na firmie windykacyjnej Kruk.
Otrzymałem wezwanie do zapłaty od Kruk. Co dalej?
Zarządzanie długiem może być trudne, zwłaszcza gdy musisz radzić sobie z wezwaniem do zapłaty od firmy windykacyjnej, takiej jak KRUK S.A. Ważne jest, aby zrozumieć swoje prawa jako dłużnik i wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. Jeśli masz dług w Kruku, to skontaktuj się z nami a pomożemy Ci w wyborze najbardziej korzystnej dla Ciebie opcji w rozwiązaniu Twojego problemu.
[…] E kruk to internetowa platforma służąca dłużnikom do samodzielnego zarządzania swoimi długami bez konieczności bezpośredniego kontaktu z windykatorem firmy KRUK. Użytkownik ma możliwość sprawdzenia szczegółów swojego zadłużenia, a także ustalenia warunków spłaty, takich jak wysokość rat i termin płatności. Jednak istotne jest, że e kruk nie umożliwia najważniejszego – negocjacji umorzenia długu, które jest dostępne jedynie podczas bezpośrednich rozmów. Zanim zalogujesz się do e kruk po raz pierwszy, przeczytaj ten artykuł, aby uniknąć pochopnego zatwierdzenia ugody i dowiedz się, jak zredukować swój dług w KRUKU. […]
[…] o tyle dobra sytuacja dla dłużniczki, że zdecydowanie polepszyła się jej sytuacja procesowa. Kruk, który reprezentuje Prokurę, najpewniej pozwie naszą klientkę. Z doświadczenia jednak wiemy, […]