
Nieodebrany nakaz zapłaty to perspektywa egzekucji komorniczej
Niespłacona pożyczka lub kredyt prowadzi do nieuniknionego pozwu sądowego. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, to miej świadomość, że nie jesteś sam. Tysiące Polaków przeżywa ogromne problemy finansowe związane chociażby z szalejącą inflancką, czy też wysokimi stopami procentowymi. Jak więc reagować na ten atak na twoją stabilność finansową? Oto kroki, które musisz podjąć.
Nieodebrany nakaz zapłaty – co zrobić?
Twoim pierwszym wyzwaniem jest pojęcie, jak działa system sądowy w kontekście niespłaconego zadłużenia. Gdy twoja umowa z wierzycielem zostanie wypowiedziana ze względu na brak płatności z Twojej strony i sprawa trafi do sądu, a sąd wyśle do Ciebie pierwsze pismo w sprawie – masz dokładnie 14 dni na odebranie pisma z poczty. Nieodebranie tego dokumentu nie skutkuje natychmiastowym uruchomieniem procedury egzekucyjnej przez komornika. Jeśli to pismo z sądu rejonowego, wierzyciel – za pośrednictwem komornika – będzie ustalał Twój prawidłowy adres. Jeśli okaże się, że nie odebrałeś kierowanego do Ciebie pozwu z sądu, bo po prostu nie masz w zwyczaju odbierania jakichkolwiek awiz z sądu, tak kolejne zignorowanie informacji o przesyłce może doprowadzić do prawomocności nakazu zapłaty lub wydania wyroku bez Twojego udziału w sprawie. To pierwszy z etapów, który może zakończyć się egzekucją komorniczą.
Jeśli odbierzesz przesyłkę z nakazem zapłaty, masz kolejne 14 dni na złożenie sprzeciwu. Brak sprzeciwu równa się perspektywie egzekucji komorniczej. Ważne jest więc podejmowanie racjonalnych działań, które umożliwią Ci obronę przed roszczeniem w sądzie.
Mogłoby być też tak, że o nakazie zapłaty dowiedziałeś się dopiero po zajęciu konta w banku. To także czas na to, aby uporządkować swoją sytuację i wzruszyć nakaz zapłaty, który nie trafił do Ciebie ze względu na to, że nie mieszałeś pod adresem wskazanym w pozwie.
Powiadomienie sądu o prawidłowym adresie
Zmiana adresu może wpływać na to, jak szybko otrzymasz nieodebrany nakaz zapłaty. Wierzyciel musi znać Twój prawidłowy adres zamieszkania, a jeśli nie został poinformowany o jego zmianie, pismo sądowe zostanie wysłane na adres podany w umowie pożyczki lub kredytu. Jeśli więc dowiesz się ze swojego konta na portalu informacyjnym sądu o nowej sprawie z Twoim udziałem – możesz wysłać do sądu informację o prawidłowym adresie zamieszkania, na który sąd może wysłać pierwsze pismo w sprawie. Może zdarzyć się tak, że komornik nie znajdzie Twojego prawidłowego adresu i sprawa zostanie umorzona, niemniej pamiętam, że umorzenie nie oznacza, że Twój dług zniknie. Należy dążyć do tego, aby definitywnie zakończyć spór z Twoim wierzycielem, a zamiatanie wszystkiego pod dywan nie przyniesie takiego efektu.
Odebranie nakazu zapłaty – co dalej?
Jeśli już otrzymałeś awizo o przesyłce z sądu, nie ignoruj go. To jest pierwszy krok do zakwestionowania Twojego zadłużenia i uniknięcia egzekucji komorniczej. Po odebraniu nakazu zapłaty masz 14 dni na złożenie sprzeciwu. Sąd może wysłać do Ciebie pozew z obowiązkiem złożenia odpowiedzi na pozew – nakreślając dłuższy, niż 14 dniowy termin.
Nieodebrany nakaz zapłaty – potencjalne konsekwencje
Egzekucja komornicza może okazać się bardzo długotrwała i kosztowna. Zasądzone są koszty procesowe oraz koszty komornika, co może znacząco zwiększyć Twoje zadłużenie. Co gorsza, taka sytuacja może mieć negatywne konsekwencje dla Twojego życia osobistego i zawodowego. Dlatego niezwykle istotne jest złożenie sprzeciwu po odebraniu nakazu zapłaty, nawet jeśli uważasz, że roszczenie wierzyciela jest uzasadnione.
Pomożemy Ci złożyć skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty
Złożenie sprzeciwu jest konieczne, nawet jeśli sytuacja wydaje bez wyjścia. Może to uchronić Cię przed egzekucją komorniczą, która bez wątpienia miałaby ogromny wpływ na Twoje życie. Jeśli nie wiesz, jak radzić sobie z takim pismem, nie wahaj się poprosić o pomoc – zeskanuj i prześlij do nas całą przesyłkę zaraz po odebraniu jej z poczty. Możesz to zrobić poprzez nasz formularz kontaktowy. Pamiętaj, aby poinformować nas o dacie odebrania przez Ciebie przesyłki z poczty