Dlaczego ktoś kupił mój dług?

W świecie finansów, terminy takie jak „fundusz sekurytyzacyjny” czy „wierzytelność” mogą brzmieć skomplikowanie, ale są kluczowe dla zrozumienia, jak działają instytucje takie jak Fundusz Ultimo. Jak dłużnik – posiadający niespłacone zobowiązania bankowe oraz pozabankowe – prędzej czy później trafisz w sidła jednego z funduszów, które trudnią się skupowaniem długów konsumenckich.

Czym jest fundusz Ultimo?

Fundusz Ultimo to przykład funduszu sekurytyzacyjnego. Jest to podmiot, który zajmuje się skupowaniem niespłaconych długów od różnych instytucji, najczęściej banków, ale także od instytucji pozabankowych oraz od operatorów telekomunikacyjnych. Niespłacony kredyt czy pożyczka, lub zapomniana faktura za internet, może stać się częścią pakietu wierzytelności, które zakupi Ultimo.  Fundusz Ultimo kupuje ogromne pakiety wierzytelności, które zazwyczaj są określone w załączniku do umowy cesji. Pakiet wierzytelności to najczęściej tabela z danymi dłużników.

Czym jest wierzytelność?

Termin „wierzytelność” odnosi się do długu, który dłużnik zobowiązał się spłacić wierzycielowi. W kontekście bankowości, wierzycielem jest bank, a dłużnikiem jest klient banku, który zaciągnął kredyt lub pożyczkę. Wierzyciel, czyli w tym przypadku bank, może przenieść swoją wierzytelność na osobę trzecią – fundusz sekurytyzacyjny.

Transakcja, która pozwala na przeniesienie wierzytelności od wierzyciela (zwanej cedentem) do osoby trzeciej (zwanej cesjonariuszem), nazywana jest przelewem wierzytelności. Niezbędne jest dwustronne oświadczenie woli – nie tylko od strony cedenta, ale również od cesjonariusza, który musi zgodzić się na przejęcie wierzytelności. Zgodnie z kodeksem cywilnym,  nie jest wymagana zgoda dłużnika na przeprowadzenie takiej operacji (art. 514 k.c.). Pomimo zmiany wierzyciela, status prawny dłużnika nie ulega zmianie w odniesieniu do jego odpowiedzialności. Wierzytelność pozostaje taka sama, jedynie następuje zmiana podmiotu – osoba trzecia (cesjonariusz) zastępuje pierwotnego wierzyciela. Cesjonariusz przejmuje wierzytelność w takim stanie, w jakim była u cedenta. Tym samym dłużnik wobec funduszu Ultimo,  może złożyć dokładnie takie same zarzuty, jakie mógłby złożyć wobec pierwotnego wierzyciela.

Cesja długu  nie wpływa na sytuację kredytobiorcy, który nadal jest zobowiązany do zapłaty – ale na rzecz innego podmiotu. Przepisy kodeksu cywilnego chronią dłużnika w przypadku takiej cesji. Choć zazwyczaj przelew długu pieniężnego prowadzi do zmiany miejsca zapłaty, ze względu na nową lokalizację siedziby wierzyciela, wszelkie potencjalne dodatkowe koszty wynikające z tego pokrywa wierzyciel (zgodnie z art. 454 k.c.). Działania takie jak dokonywanie spłat długów wynikających z umów pożyczki za pośrednictwem przelewu bankowego stały się powszechne, co sprawia, że ten aspekt jest mało w praktyce mało istotny.

Jak fundusz Ultimo egzekwuje obowiązek zwrotu długów?

fundusz UltimoFundusz Ultimo, jako nabywca wierzytelności, może pozwać dłużnika do sądu w celu odzyskania niespłaconego długu. Najczęściej dłużnik otrzymuje nakaz z tak zwanego e-sądu, gdyż elektroniczne postępowanie upominawcze jest dla Ultimo (jak i innych wierzycieli) zdecydowanie szybsze oraz tańsze.  Wydany nakaz zapłaty przez e-sąd z Lublina i brak złożenia skutecznego sprzeciwu od nakazu zapłaty w konsekwencji doprowadzi do tego, że fundusz Ultimo wyegzekwuje dług na drodze egzekucji komorniczej.

Oczywiście otrzymanie pozwu od funduszu Ultimo nie zamyka Ci drogi do tego, aby zredukować dług na drodze sądowej. Przede wszystkim na nakaz zapłaty wydany przez e-sąd należy zareagować sprzeciwem, co umożliwi merytoryczną obronę w normalnym postępowaniu przed sądem z Twojego miasta. Odpowiednio skonstruowane zarzuty być może sprawią, że Twoje rzekome zadłużenie zniknie!

Jak bronić się przed roszczeniem Funduszu Ultimo?

Często pojawia się pytanie, dlaczego warto bronić się przed roszczeniem Funduszu Ultimo? Wiele roszczeń dochodzonych przez wierzycieli wtórnych jest nienależnych, czy też po prostu źle wykazanych. Niektóre roszczenia o zwrot długów nabytych przez Ultimo uległy przedawnieniu. Wszystko to sprawia, że szanse na wygraną w procesie sądowym przeciwko Ultimo są bardzo duże. Oczywiście nie ma gwarancji na końcowy sukces, który uwarunkowany jest nie tylko jakością dowodów przedłożonych przez fundusz Ultimo, ale także i sądem, który rozpatruje sprawę.

Fundusz Ultimo – jak się ich pozbyć?

Rozumienie procesu sądowego jest kluczowe do skutecznej obrony. Jak już wspomniano, bardzo często dochodzi do błędów podczas cesji wierzytelności. Doświadczeni specjaliści są w stanie wyłapać te błędy i w odpowiedni sposób podnieść je w pismach procesowych. W praktyce, takie zarzuty często prowadzą do oddalenia powództwa przez sąd​ i to w całości!

Skuteczna obrona przed pozwami funduszu Ultimo

Fundusz Ultimo, podobnie jak inne fundusze sekurytyzacyjne, może popełniać błędy podczas procesu dochodzenia roszczeń. Znajomość tych błędów i umiejętność ich wykorzystania to klucz do skutecznej obrony. Dług w Ultimo nie jest wyrokiem – odpowiednie podjęte kroki umożliwią Ci pozbycie się rzekomego zadłużenia. Jeśli w skrzynce pocztowej czekało na Ciebie zawiadomienie o cesji długu do funduszu Ultimo – odezwij się do nas za pomocą formularza kontaktowego, a wskażemy Ci możliwe drogi rozwiązania Twojego problemu.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 miesięcy temu

Proszę o pomoc z długiem w Ultimo. Otrzymałem nakaz zapłaty z sądu elektronicznego. Złożyłem skuteczny sprzeciw, ale teraz otrzymałem z sądu całą masę dokumentów. Jak możecie mi Państwo pomóc?

trackback

[…] kontekście stosunku między dłużnikiem zobowiązania, które zostało przeniesione, a nowym wierzycielem, proces cesji powoduje wymianę podmiotu, której dłużnik jest zobowiązany spełnić […]