Eques Debitum pozywa dłużnika – jak zareagować?
Fundusz Sekurytyzacyjny EQUES Debitum FIZ od 11 lat specjalizuje się w inwestowaniu w wierzytelności masowe. Głównymi dostawcami tych wierzytelności są instytucje bankowe, firmy pożyczkowe, czy też przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. Proces nabycia wierzytelności odbywa się poprzez przetargi czy zakupy bezpośrednie, a w kontekście firm pożyczkowych, najczęściej na podstawie umów ramowych o ustalonych z góry warunkach. Strategia inwestycyjna funduszu opiera się na dywersyfikacji, inwestując zarówno w wierzytelności z zapadłym terminem wymagalności, jak i regularnie obsługiwane (fundusz zakupuje więc prawa do obsługi zawieranych z konsumentami umów o kredyt konsumencki). Całość procesu – od poszukiwania przez wycenę, zakup, zarządzanie, aż po windykację – jest realizowana przez spółkę Kancelaria Signi (choć EQUES Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych wskazywany jest jako podmiot zarządzający funduszem Eques Debitum). Kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność inwestycji Funduszu jest skuteczność procesu windykacyjnego, czyli stopień odzyskiwania należności. No właśnie, a jak wygląda ta skuteczność w przypadku Eques? Czy warto sądzić się z tym funduszem w sądzie, czy może jednak lepiej negocjować warunki spłaty zakupionego przez fundusz zadłużenia?
Eques Debitum FIZ Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny a Kancelaria Signi
Od 2 lutego 2017 roku Kancelaria SIGNI SA jest odpowiedzialna za zarządzanie portfelem inwestycyjnym Funduszu. Kancelaria SIGNI SA działa autonomicznie, nie będąc częścią żadnej większej grupy kapitałowej, i została specjalnie wybrana do współpracy z tym Funduszem. Posiada ona także odpowiednie uprawnienia od Komisji Nadzoru Finansowego do zarządzania wierzytelnościami sekurytyzowanymi funduszy sekurytyzacyjnych. Jeśli otrzymasz wiadomość od Kancelarii Signi, to musisz wiedzieć, że nie jest to Twój wierzyciel, a jedynie podmiot, który występuje w roli wierzyciela.
Zadania kancelarii Signi w zakresie obsługi funduszu Eques
Sprawdzony model windykacji prawnej Kancelarii Signi działa następująco: gdy dokonuje się zakupu pakietu wierzytelności, tworzone są wszechstronne strategie windykacyjne dostosowane do specyfiki danego zestawu niespłaconych długów (które idą w tysiące sztuk w każdym pakiecie). Strategie te uwzględniają działania zarówno polubowne, takie jak wysyłanie listów czy wiadomości SMS oraz kontakty za pomocą call-center, jak również działania na drodze sądowej i egzekucyjnej. Działania windykatora są więc raczej standardowe i nie odbiegają od utartych schematów firm windykacyjnych. Jeśli Twoja pożyczka nie będzie obsługiwana, to być może bank, lub inny pożyczkodawca, wystawi powstałą wierzytelność do sprzedaży. I jeśli dobrze pójdzie, to niespłacony dług trafi do jednego z funduszy, który skupuje masowo pakiety wierzytelności. Być może więc Twoja niespłacona pożyczka wyląduje w Eqeus – a tym samym to fundusz stanie się Twoim wierzycielem. Oczywiście nie od razu, bo jeśli zakwestionujesz Eques jako nowego wierzyciela, tak funduszowi nie pozostanie nic innego, jak droga sądowa.
Jak zakwestionować dług w Eques Debitum?
Dopóki sąd nie orzeknie, że jesteś dłużnikiem funduszu Eques Debitum, ani fundusz, ani nikt inny , nie ma jakiegokolwiek prawa, aby nazywać Cię dłużnikiem i wymagać od Ciebie spłaty zobowiązania. I Ty także nie czuj się jako dłużnik, którego moralnym obowiązkiem jest zapłata całego długu na rzecz funduszu Eques Debitum. Pamiętaj bowiem, że na początku należy przeanalizować Twoją sytuację i sprawdzić, czy zawarta przez Ciebie umowa nie zawiera klauzul niedozwolonych. Niekiedy bowiem Eques Debitum skupuje wierzytelności, które wynikają z niespłaconych ratalnych pożyczek pozabankowych. Tym samym Eques nabywa prawa do wysuwania wobec Ciebie roszczenia o zwrot także niespłaconej i ogromnej prowizji. Skoro jednak Eques nabył wierzytelność na przykład za 10% jej nominalnej ceny, to dlaczego masz oddawać funduszu 100% wygórowanej prowizji?
Wezwanie do zapłaty z Eques Debitum
Wiedząc, że Eques Debitum kupił Twój za 10% jego wartości, naturalnie możesz pomyśleć, że skoro fundusz nabył Twoje zadłużenie za niewielką kwotę, zaproponuje Ci ugodę korzystną dla obu stron. Wyobrażasz sobie, że zapłacisz 50 -60% wartości zadłużenia zakupionego przez Eques Debitum, co da Ci spore oszczędności względem pierwotnej sumy. Fundusz z kolei szybko odzyskałby swoje pieniądze, a dodatkowo zarobiłby kilkukrotnie więcej niż wydał.
Nic bardziej mylnego.
Eques Debitum to podmiot, którego celem jest wypracowanie zysku. I to jak największego. Kilkaset procent zysku to więcej niż kilkadziesiąt, prawda? Funduszowi więc korzystniej jest złożyć pozew do sądu, aniżeli podpisywać z dłużnikiem ugodę, w której obie strony idą na ustępstwa. Mając prawomocny nakaz zapłaty to fundusz Eques Debitum będzie rozdawać karty, a nie dłużnik.
Nakaz zapłaty od Eques Debitum
Złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty od Eques Debitum to początek walki z funduszem. Później Sąd Rejonowy zobowiąże do wymiany pism procesowych. Twoje zarzuty dotyczące zasadności roszczenia dochodzonego pozwem muszą być więc solidne. Mimo tego, że dowody przedstawiane przez Eques Debitum zazwyczaj solidnymi nazwać nie można, to błędy w sprzeciwie od nakazu zapłaty, czy w odpowiedzi na pozew, mogą spowodować, że Eques Debitum wygra sprawę, a sąd zasądzi całość dochodzonego roszczenia. Decydując się więc na obronę przed roszczeniem Eques Debitum, zaufaj doświadczonej kancelarii prawnej, z którą współpracujemy.
Zobacz co na temat swoich klientów pisze Eques:
„przede wszystkim Klient” to motto przyświeca nam na każdym etapie naszej pracy. Staramy się odpowiadać na potrzeby Klientów. Niezwykle cenimy zaufanie, jakim nas obdarzają, powierzając nam swoje pieniądze. Mamy świadomość, że bez Klientów nasza firma po prostu nie mogłaby istnieć.”
Funduszu Eques nie chodzi oczywiście o klientów – dłużników. Z nich bowiem fundusz zdziera ostatnie pieniądze i żąda zwrotu prowizji sięgających 100% pożyczonej kwoty. Eques za klientów uważa jedynie tych, którzy inwestują w fundusz pieniądze, które umożliwiają zakup wierzytelności. Ty, jako dłużnik, jesteś jedynie trybikiem w maszynie do robienia dużych pieniędzy. Jeśli nie chcesz być tylko biernym widzem tego spektaklu (choć tak naprawdę w całym tym procesie cesji wierzytelności występujesz jako… główny bohater), to najwyższy czas, aby podjąć aktywne działanie i skutecznie walczyć z Eques w sądzie.
Eques Debitum – kontakt do funduszu
O ile fundusz ma siedzibę w Gdańsku, tak jeśli szukasz kontaktu do Twojego nowego (i rzekomego) wierzyciela, to musisz kierować swoje pisma do Kancelarii Signi z siedzibą we Wrocławiu. Niemniej kontakt z funduszem przed postępowaniem sądowym należy ograniczyć do minimum. Sugerujemy – jeśli zdecydujesz się na obroną w sądzie – aby każdy krok, w tym także kontakt z Eques był przemyślany. Nawet jeśli perspektywa sądu jest dla Ciebie nie do przyjęcia i chcesz spłacić swój dług w jego pierwotnej wysokości – to negocjacje dotyczące podpisania ugody z Eques powinny odbywać się za pomocą doświadczenia pełnomocnika.