Smartney – droga pożyczka i niejasne zapisy umowy kredytowej

Smartney to dość nowy gracz na rynku, które oferuje swoim klientom pozabankowe pożyczki ratalne. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku takich firm, to produkty oferowane przez Smartney są bardzo drogie.

Pożyczka w Smartney jest przeznaczona dla osób, które nie znalazły finansowania w banku. Zazwyczaj jest to związane z brakiem posiadania zdolności kredytowej do zawarcia kredytu bankowego. W przypadku posiadania wielu zobowiązań, firmy pożyczkowe chętniej udzielają takiej osoby pożyczki, niż bank, którego procedury są bardziej restrykcyjne. Pożyczkodawcy patrzą na zadłużonych trochę przychylniejszym okiem. Oczywiście nie sugerujemy Wam, żebyście szukali pieniędzy w firmach pożyczkowych, w przypadku, gdy jesteście zadłużeni po uszy. Takie rozwiązanie przyniesie ulgę jedynie na chwilę. Plan Spłaty oferuje lepsze rozwiązania Waszego problemu z długami.

Smartney – jakie są koszty pożyczki?

Smartney

Przy całkowitej kwocie kredytu w wysokości 6 000 zł  nasz klient został zobowiązany do spłaty prowizji w wysokości 1080 zł – jest to relatywnie niski koszt, gdyż na chwilę obecna, po nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, koszty pożyczek zostały znacznie zredukowane. Uwagę zwraca jednak pozycja opisana jako „kwota zaciągniętego kredytu”. Chwila analizy pozwala stwierdzić, że nasz klient „zaciągnął” w Smartney kredyt w postaci prowizji. Wydaje się być to dziwne. Skoro prowizja ma być kosztem, to jakim cudem Smartney ma udzielić konsumentowi kredytu w wysokości tej prowizji? Taka konstrukcja umowy na celu obejście przepisów o odsetkach maksymalnych. Smartney bowiem, przy takim określeniu „kwoty zaciągniętego kredytu”, nalicza odsetki nie tylko od całkowitej kwoty kredytu, ale także od jej kredytowanych kosztów. W orzecznictwie panuje dominujący pogląd, że takie ukształtowanie umowy jest niezgodne z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Tym samym nasz klient został narażony na zawyżone koszty pożyczki, a ukryta natura zawartej umowy pożyczki – obejście przepisów o odsetkach maksymalnych oraz art. 36a ustawy o kredycie konsumenckim – pozwala stwierdzić, że zawarta umowa nie jest ważna.

Wypowiedzenie umowy pożyczkowej w Smartney

Smartney po dwóch niespłaconych ratach wypowiedziało naszemu klientowi umowę pożyczki. Obsługiwanie tak drogiego produktu w dłuższej perspektywie czasu może wiązać się z problemami. Rosnące stopy procentowe skutecznie uniemożliwiły naszemu klientowi spłatę rat pożyczkowych. Nie minęło dużo czasu od momentu wezwania naszego klienta przez Smartney do zapłaty. Wobec braku reakcji naszego klienta na wezwanie, Smartney wypowiedziało umowę pożyczkową. Całość niespłaconego zobowiązania została postawiona w stan natychmiastowej wymagalności.

Nasi Czytelnicy pewnie stwierdzą, że wobec wypowiedzenia umowy pożyczkowej sytuacja naszego klienta uległa diametralnej zmianie – oczywiście na niekorzyść dłużnika. Nic bardziej mylnego. Wypowiedzenie u mowy w Smartney otworzyło bowiem naszemu klientowi sporo nowych możliwości związanych z redukcją zadłużenia. Dłużnik był już pod naszą opieką od pewnego czasu, gdyż zdecydował się na powierzenie całego procesu oddłużania specjaliście, który został dedykowany do spraw jego spraw.. Prawnik z  którym współpracujemy ułożył naszemu klientowi plan spłaty, w którym oczywiście znalazło się niespłacone zobowiązanie w Smartney. Jaki mieliśmy więc plan wobec niespłaconej przez naszego klienta pożyczki w Smartney?

Niespłacona pożyczka w Smartney –  nie szukamy porozumienia, nie wpłacamy nic na poczet zobowiązania. Kwestionujemy roszczenie!

Pewnie pomyślicie, że długi należy spłacać. Jak najbardziej tak, niemniej tylko takie, które są rzeczywistymi długami i które potwierdzone są uczciwą umową. W przypadku Smartney, jak już wspomnieliśmy na początku tego wpisu, umowa obwarowana jest klauzulami niedozwolonymi, które udaje się podważyć w sądzie.

Niespłacona pożyczka w Smartney – cesja do Ultimo

 

Smartney sprzedaje niespłacone zobowiązania do funduszu Ultimo. Pakiet wierzytelności idący w tysiące niespłaconych długów, na mocy cesji wierzytelności, przechodzi do funduszu, który jest obsługiwany przez firmę windykacyjną Ultimo z siedzibą we Wrocławiu. Spór sądowy z funduszem to idealny moment do tego, aby podważyć zawartą umowę pożyczkową.

Powództwo Ultimo o 6531.35 zł oddalone w całości

niespłacona pożyczka w SmartneyW trakcie sprawy sądowej pełnomocnik pozwanego złożył szereg zarzutów, które w konsekwencji doprowadziły do oddalenia powództwa w całości. Prawnik nie skupił się oczywiście na zakwestionowaniu samej wysokości prowizji – wykazaliśmy podczas procesu, że RRSO wskazane w umowie nie jest poprawne, odsetki od kredytowanych kosztów kredytu nie znajdują podstaw w przepisach obowiązującego prawa. Podkreślamy, że obliczenie RRSO stanowi bardzo żmudny i czasochłonny proces. Wzór na obliczenie RRSO który znajdziemy w ustawie o kredycie konsumenckim jest skomplikowany i tylko niektóre kancelarie prawne reprezentujące dłużników potrafią sobie z tym poradzić. Wyspecjalizowany zespół prawny, który analizuje dokumentację związaną z procesami naszych klientów przedłożył do sądu kilka arkuszy obliczeniowych dla różnych opcji związanych z umową pożyczkową, oczywiście wykazując, że RRSO, które zastrzega umowa, jest błędne.

W konsekwencji powyższego sąd rejonowy oddalił powództwo, a nasz klient może skupić się na realizacji swojego planu spłaty. Co więcej, to nie była jedyna sprawa naszego klienta, w którym wygrał z Ultimo. Nie tak dawno temu opublikowaliśmy na blogu wpis, w którym opisaliśmy wygraną na kwotę 15 000 zł. Nasz klient bowiem obsługiwał dwie pożyczki w Smartney, które zostały sprzedane do Ultimo. Łącznie nasz klient zaoszczędził ponad 21 tysięcy należności głównej, ponad 6 tysięcy kosztów procesu oraz dalsze odsetki zao opóźnienie. Pełen sukces naszego klienta!

Nie spłacasz zobowiązania w Smartney?

Rozwiązanie kwestii niespłaconej pożyczki w Smartney z pomocą Planu Spłaty stało się dla naszego klienta skutecznym sposobem na wyjście z zadłużenia. Dzięki profesjonalnej obsłudze i wsparciu prawnemu, udało się podważyć roszczenie Ultimo i osiągnąć oddalenie powództwa o 6531.35 zł. To tylko jedno z wielu udanych działań Planu Spłaty, które pokazuje, jak skuteczna może być specjalistyczna pomoc w zarządzaniu długami. Jeśli więc zmagacie się z problemem niespłaconych zobowiązań w Smartney lub innych podobnych podmiotach, Plan Spłaty oferuje wypracowane i skuteczne strategie oddłużania. Nasze doświadczenie i dedykowane podejście do każdej sprawy dają nadzieję na pozytywne rozwiązanie nawet w najtrudniejszych przypadkach zadłużenia. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, aby razem znaleźć najlepszą ścieżkę wyjścia z długów.

 

źródła logo Smartney: smartney.pl

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 miesięcy temu

[…] Co zrobić po wypowiedzeniu umowy pożyczki w Smartney? Należy cierpliwie czekać. Na sprzedaż zobowiązania do spółki Ultimo. […]

trackback

[…] zanim zdecydujesz się o obronie procesowej. Nawet jeśli ten sam fundusz, który kupił Twoją niespłaconą pożyczkę i przegrał sprawę, tak w przypadku sprawy sądowej związanej z kredytem zabezpieczonym hipoteką […]

Skontaktuj się z nami